• Vysoké Tatry 2023

• V dňoch 19. až 21. septembra 2023 žiaci 2G triedy vymenili prostredie školských lavíc za hory a turistické chodníky v našom najvyššom pohorí. Základným táborom kratučkého turistického kurzu sa stalo Štrbské Pleso, z ktorého viedli ich kroky k populárnym turistickým cieľom v jeho okolí. Prechádzky Furkotskou dolinou k Jamskému plesu, do okolia Areálu snov (či SNOW), na Popradské pleso alebo na Symbolický cintorín obetí hôr preverili nielen fyzickú zdatnosť, ale aj vôľové vlastnosti žiakov. Niektorí siahli na dno síl, niektorí zažili pocit víťazstva nad sebou samým a mohli si vychutnať pohľad na svet z výšky vrcholu Ostrva (1984m). Veríme, že keď zmiznú otlaky a nohy prestanú bolieť, zostanú spomienky na chvíle prežité v spoločnosti spolužiakov v krásnom horskom prostredí.

• Výstava vojenskej techniky v Banskej Bystrici

• Žiaci prvého ročníka gymnázia  sa dňa 21.9.2023 zúčastnili výstavy vojenskej techniky v Banskej Bystrici. Na výstave sme mali možnosť vidieť odmínovací stroj Božena, bojový tank Leopard 2A4, samohybnú kanónovú húfnica Zuzana, terénne vozidlo Polaris, sanitné vozidlo, vozidlo „MMR“ od spoločnosti Aliter Technologies, obrnené vozidlo Gerlach, ktoré reflektuje najnovšie bojové taktiky od Zetor Engineering. Mali sme možnosť nahliadnuť, ako to naozaj v tanku vyzerá a dokonca si tam aj sadnúť. Boli tam ja stánky, kde sme sa mohli informovať, ako vyzerá štúdium a následná práca v ozbrojených silách Slovenskej republiky. Skvelou bodkou za výstavou bola dynamická kynologická show Vojenskej polície. Skúsený kynológ nám predviedol, ako vyzerá pes vycvičený na vyhľadávanie výbušnín a tiež nám porozprával, ako prebieha výcvik, koľko to trvá a dokonca, čo sa deje zo psíkmi na dôchodku. Prežili sme zaujímavý deň a dozvedeli sme sa mnoho zaujímavého o ozbrojených silách Slovenskej republiky. Ďakujeme!

Ema Murínová